خدمات راه اندازی دیتا سنتر (Data Center)

پیاده سازی و راه اندازی دیتاسنتر

اجرای کف کاذب ،سقف کاذب

کابل کشی برق ساختمان و اتاق سرور

اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق

کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات

برآورد و خرید تجهیزات دیتاسنتر

برآورد تعداد رک ها و آرایش رک ها

برآورد آمپر برق و UPS مورد نیاز

برآورد و راه اندازی generator مورد نیاز

اجرای مانیتورینگ و Access Control

زیرساخت های دیتاسنتر

ذخیره سازی و مدیریت

پردازش و تبادل اطلاعات دیجیتال

سرویس‌های کاربردی جهت پردازش‌ اطلاعات

نگهداری و پشتیبانی از سرویس­ های شبکه

 

اجرای دیتا سنتراجرای دیتا سنتر

جاوید ایرمان افلاک

شرکت جاوید ایرمان افلاک با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در حال حاضر آمادگی ارائه کلیه خدمات مربوط به دیتاسنتر به شرکتها و سازمانهای علاقمند را دارد.
با توجه به آنکه در دیتا سنترها، امکان اتصال دایمی و بسیار پرسرعت با استفاده از خطوط فیبر نوری برای سرورها فراهم می شود، کاربران می‌توانند با اتصال به سرورهای موجود به طور مستقیم از پهنای باند مورد نظر خود بهره‌مند شوند.دیتا سنتر با در اختیار داشتن امکاناتی همچون امکانات محیطی مناسب (مجموعه‌ای مجهز از سرورها، روترها و سوییچ‌ها و …)، امکان کنترل‌های محیطی (مانند کنترل درجه حرارت و رطوبت، پیش‌گیری از آتش سوزی، پیش‌بینی سیستم برق پشتیبان و …) و اقدامات امنیتی فوق‌العاده (اقدامات امنیتی محیطی و اطلاعاتی) محیطی امن و قابل اطمینان برای ارایه‌ ی خدمات به وجود آورده است.

به بیان دیگر شما می‌توانید تنها یک سرور برای استفاده از حداقل پهنای باند داشته باشید یا ترکیبی از چندین سرور شبکه با حداکثر پهنای باند.در هر دیتا سنتر تجهیزات اختصاصی در فضایی با مساحت استاندارد در یک مکان استاندارد با تمام امکانات تاسیساتی، فنی، امنیتی و پهنای باند مورد نیاز قرار می گیرد.
در دیتا سنتر ها تمام تجهیزات اختصاص یافته در یک مکان اختصاصی به گونه‌ای حفاظت می‌شود که افراد غیر مجاز به هیچ وجه امکان دسترسی به این تجهیزات را نداشته باشند. افزون بر این، پیکربندی چندگانه این سرورها به شما اجازه می دهد که به هنگام ضرورت ظرفیت و امکانات سرورها را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.
خدمات جاوید ایرمان افلاک
در این میان جاوید ایرمان افلاک به واسطه آشنایی با آخرین فناوری ها و بهره گیری از تجربیات در مشاوره، طراحی، راه اندازی، بهره برداری و پایش مراکز داده آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی منطبق بر استانداردها و در جهت همسویی با برنامه های استراتژیک و نیازمندی های راهبردی سازمان ها می باشد.
به بیان دیگر مرکز داده (Data Center) مجموعه ای است از سرویس گرها، زیرساخت های ارتباطی امنیتی و تجهیزات الکترونیکی که برای ارایه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس­ های تحت شبکه به کار گماشته می­ شوند.
طراحی، برآورد و خرید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور، پیاده سازی و راه اندازی دیتاسنتر ،اجرای کف کاذب ، اجرای سقف کاذب ، کابل کشی برق ساختمان و اتاق سرور ، اجرای سیستم Cooling ، اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق ،کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات ، برآورد و تهیه تعداد رک های مورد نیاز و آرایش رک ها ، برآورد آمپر برق مورد نیاز ، برآورد، خرید و راه اندازی UPS مورد نیاز ، برآورد، خرید و راه اندازی generator مورد نیاز،اجرای اتاق مانیتورینگ و Access Control ،پشتیبانی دیتاسنتر و تجهیزات نصب شده از خدمات راه اندازی یک دیتا سنتر می باشد.
در زیر به اصلی ترین ویژگی های دیتاسنتر اشاره می شود:
امنیت اطلاعاتی (IT Security).
پایداری خدمات (Business Continuity).
سیستم مونیتورینگ پیشرفته (Network Operation Center) NOC.
سیستم پشتیبانی پس از فروش بصورت ۲۴ ساعته(۲۴/۷ Tech Support) .
استفاده از آخرین تکنولوژی در طراحی دیتاسنتر.
موقعیت جغرافیایی مناسب.

خدمات قابل ارائه در این حوزه و در بخش های مختلف تشکیل دهنده زیرساخت فیزیکی، به شرح زیر می باشند:

ارائه نقشه های اجرایی مورد نیاز
طراحی و اجرای شبکه مانیتورینگ، کنترل و فرمان مراکز داده
ارائه دستورالعمل های اجرایی، تست و تحویل، بهره برداری و پشتیبانی
اجرای کامل زیرساخت مراکز داده
نظارت بر طراحی و اجرای زیرساخت
نظارت بر تست و تحویل سیستم های زیرساختی
پشتیبانی از سیستم های زیرساختی مراکز داده
اصلاح معماری قدیمی‌مراکز داده به معماری نوین
مدیریت مرکز عملیات شبکه NOC و مرکز داده
ایمن سازی مراکز داده در تمامی‌لایه‌ها
برآورد قیمت تجهیزات و بودجه مورد نیاز پروژه

مشاوره در زمینه بررسی وضعیت موجود شبکه با هدف افزایش سطح استاندارد
مشاوره در زمینه انتخاب تجهیزات مورد نیاز
مشاوره جهت بهینه سازی اتاق های سرور و مراکز داده جهت رسیدن به سطح دسترسی بالاتر و یا افزایش بهره وری انرژی (حرکت به سوی مراکز داده سبز)
طراحی مفهومی و برآورد قیمت اولیه
تهیه مستندات و نقشه های مورد نیاز
شبیه سازی بخش های مختلف (از جمله سیستم سرمایش و سیستم تولید و توزیع برق)
طراحی تفصیلی شبکه برق مراکز داده
تهیه لیست اقلام مورد نیاز

راه اندازی دیتاسنتر

اگر چه تقریبا استفاده از هر فضای مناسبی به عنوان یک “مرکز داده ” امکان پذیر است اما طراحی و پیاده سازی یک مرکز داده نیاز به بررسی دقیق تری دارد. فراتر از مسائل اساسی هزینه و مالیات، محل موردنظر برای مرکز داده براساس بسیاری از معیارها از جمله موقعیت جغرافیایی، ثبات در آب و هوا و لرزه خیز بودن محل ، دسترسی به جاده ها و فرودگاه ها، دسترسی به انرژی و ارتباطات از راه دور و حتی محیط سیاسی حاکم ؛ انتخاب می شود. بعد از ایمن سازی مکان ، معماری دیتا سنتر را می توان با توجه به زیرساخت های مکانیکی و الکتریکی، همچنین ترکیب تجهیزات IT طراحی کرد.
نظارت بر دیتاسنتر ها و زیرساخت آن

اجازه دسترسی از راه دور جهت نظارت بر تاسیسات و تجهیزات دیتا سنتر
اندازه گیری عملکرد دیتا سنتر
تشخیص به موقع خرابی دیتا سنتر و پیاده سازی یک آرایه وسیع از اقدامات اصلاحی

برخی از خدمات شرکت جاوید ایرمان افلاک :

خدمات راه اندازی دیتا سنتر (Data Center)

 

خدمات راه اندازی دیتا سنتر (Data Center)

 

خدمات راه اندازی دیتا سنتر (Data Center)

 

نظارت تصویری

نصب و راه اندازی دوربین مداربسته

اتاق سرور

طراحی، نصب و راه اندازی اتاق سرور

زیر ساخت شبکه

اجرای خدمات زیر ساخت شبکه


دیتا سنتر چیست ؟
تا قبل از دهه ۹۰ استفاده از اینترنت برای مردم عادی به سادگی امکان پذیر نبود، چرا که استفاده از امکانات اینترنت نیاز به دانش خاصی داشت. محیط خط فرمانی(Command Line) و ساختار غیر گرافیکی اینترنت سبب شده بود که کاربران عادی علاقه چندانی به استفاده از اینترنت نداشته باشند. در اوایل دهه ۹۰، پس از به وجود آمدن مفهوم وب در اینترنت (سال ۱۹۹۳ ) و پروتکل HTTP که به سادگی امکان به اشتراک گذاشتن مستندات در اینترنت را در اختیار کاربران قرار می داد، روز به روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده شد. از سوی دیگر با اضافه شدن کاربران اینترنت، حجم مستندات نیز روز به روز افزایش یافت. مسلماً خطوط سابق اینترنتی و سرورهای موجود، توانایی جوابگویی به خیل عظیم کاربران را نداشتند.

همچنین با زیاد شدن کاربران و بالا رفتن حجم مستندات، و نیز سادگی انتشار اطلاعات در اینترنت، مفاهیم تجاری نیز وارد عرصه اینترنت شدند. شرکت های تجاری نیاز به سرورهایی داشتند که این امکان را به آنها بدهد که به سادگی و با سرعت بتوانند اطلاعات خود را در اختیار مشتریان و کاربران خود قرار دهند.بالطبع این امکان وجود نداشت که هر شرکت یا سازمانی که قصد راه اندازی سایت های اینترنتی را دارد، خود راساً اقدام به راه اندازی سرور خود کند، چرا که با وجود کاربران زیاد این سایت ها و حجم بالای ترافیک، نیاز به اتصال هایی با سرعت های بسیار بالا وجود داشت که مسلما حتی در صورتی که این امکان از لحاظ عملی وجود داشته باشد، هزینه بالایی را می طلبید.

راه حلی که برای این مشکل به نظر رسید، راه اندازی مراکز خاصی تحت عنوان Data Center یا مراکز داده ای بود. Data Center ها با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعته ای به اینترنت، و همچنین در اختیار داشتن سرورهای قوی و متعدد، امکان راه اندازی سرورهای وب را برای عموم مردم ممکن ساختند. شرکت های تجاری و مردم می توانستند با اجاره کردن فضای محدودی در این سرورها، سایت های وب خود را معرض دید عموم قرار دهند. برخی شرکت های بزرگ نیز با توجه به نیاز خود، اقدام به اجاره کردن یک سرور در مرکز داده ای می کردند و آن را از راه دور با ابزارهای خاص کنترل می کردند.اکنون با توجه به رشد سریع اینترنت، روز به روز به تعداد Data Center ها اضافه می شود به طوری که در حال حاضر در اکثر کشورهای پیشرفته این مراکز وجود دارند. تمرکز این مراکز بخصوص در کشور امریکا بسیار زیاد است. دلیل آن ارزان بودن نرخ اتصال به اینترنت و همچنین در دسترس بودن سرعت های بالا می باشد.

برخی از این Data Center از طریق خطوط مختلف فیبرنوری، پهنای باندی بیش از ۴Gbps را در اختیار دارند و تعداد سرورهای این Data Center معمولا بیش از ۱۰۰۰ است که بر اساس مشخصات به متقاضیان اجاره داده می شود.پارامترهای زیادی در قیمت اجاره ماهانه یک سرور تاثیرگذار است که می توان به سرعت CPU، مقدار حافظه RAM و اندازه Hard Disk ، حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار هر سرور قرار می گیرد، سیستم عامل سرور و همچنین سابقه مرکز داده ای بستگی دارد.

امنیت فیزیکی دیتا سنتر
در ساخت ساختمان و راه اندازی دیتاسنتر، مقوله امنیت در اولویت بوده است. سیستم های مدرن پایش محیطی به صورت Dual در نظر گرفته شده است. تردد به دیتا سنتر فقط از طریق سنسور اثر انگشت امکانپذیر می باشد. کلیه ترددها توسط ۲ سیستم کاملا مستقل دوربین های مدار بسته پیشرفته پایش و ثبت می شود. درها مجهز به سنسور مخصوص کنترل وضعیت می باشد و با سیستم دوربین های مدار بسته مجتمع شده است. همچنین سیستم های پایش دما، رطوبت، دود، نشتی آب و … هر گونه واقعه غیر عادی را فورا به روش های مختلف اعلان می کنند.

کنترل عملکرد شبکه
با استفاده از استاندارد SMTP ، تمام تجهیزات اعم از مسیریاب ها، سویچ ها، سیستم های UPS و کلیه سرورها، همینطور برق ، عوامل محیطی، موقعیت ژنراتورها و اتصالات شبکه به صورت ۲۴ ساعته مانیتور و کنترل می شوند. سیستم های مانیتورینگ اختصاصی شرکت روند تازه، به صورت همزمان کلیه تجهیزات و سرورهای روند تازه را در تمام نقاط دنیا به صورت مجتمع پایش می کنند.

تجهیزات
در تجهیز دیتا سنتر، از برترین برندهای معتبر دنیا استفاده شده است. در تجهیزات Passive ، سیستم های پایش محیطی و توزیع برق از برند APC استفاده شده است و در تجهیزات Active انحصارا از برندهای CISCO، Fortigate، DELLو HP استفاده می شود.

وجود سیستم قدرت پشتیبان :
یکی از مهم ترین مسائل در Data Center سرویس دهی بدون وقفه به مشتریان می باشد. با توجه به امکان قطع برق به دلایل مختلف همچون حوادث غیرمترقبه یا جنگ، نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری است. معمولاً Data Centerهای بزرگ از UPS های مخصوصی استفاده می کنند که امکان سرویسدهی به بیش از ۱۰۰ کامپیوتر را دارند. علاوه بر سیستم UPS، ژنراتورهای قوی نیز در مرکز داده ای وجود دارد تا در صورت قطع بلندمدت برق، سرویس دهی بدون وقفه انجام شود.

وجود سرورهای متعدد :
هدف اصلی یک Data Center در اختیار گذاشتن سرورهای وب برای مشتریان است. سرورهای مورد استفاده با توجه به نیاز و امکانات Data Center تعیین می شود. تنها تفاوت مهم، نوع سرورهای مورد استفاده توسط Data Center است. در Data Center ها از دو نوع سرور استفاده می شود: سرورهای Rackmount و یا سرورهای Desktop. با توجه به حجم کم سرورهای Rackmount این امکان برای مرکز داده ای فراهم می شود که در فضایی کوچک، تعداد زیادی سرور قرار گیرد. اما مسئله مهم در این نوع سرورها، قیمت بالای این سرورها نسبت به سرورهای Desktop است. علاوه بر این امکان ارتقاء سرورهای Rack Mount تنها به مقدار اندک امکان پذیر است. با توجه به این موضوع اکثر Data Center از سرورهای Desktop استفاده می کنند.

مشخصات فیزیکی :
با توجه به این نکته که اکثر سرورهای وب از نوع Desktop هستند، ساختمان های مراکز داده ای اکثرا با سقف های بلند ساخته می شوند که علاوه بر تهویه هوا، امکان قرار دادن سرورهای بیشتر را می دهند. همچنین در تمامی Data Centerها، مسیرهایی برای گذراندن کابل های شبکه و همچنین کابل های برق وجود دارد. علاوه بر اینها، وجود سیستم تهویه قوی برای پایین نگاه داشتن دمای سرورها ضروری می باشد. البته مشخصاتی همچون وجود سقف کاذب، کف کاذب و همچنین سیستم اطفاء حریق در برخی موارد توصیه شده است.

 


بازگشتتگها : راه اندازی دیتا سنتر, دیتا سنتر, تجهیزات دیتا سنتر, پیاده سازی دیتا سنتر

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

نظرات :

ارسال نظر
User Avatar
JasonempiC در تاریخ : 26 فروردین 1398 22:27
  • Like
  • 0
Всем Привет
Без вложений
где взять лучшие прогнозы на спорт
Вот нашел сайт и просто купил,и вывел.... Да немного психанул но в плюсе!
Суть в том что тут реально крутые Капперы и реально отвечают на вопросы!
Не кидалово!
Лучше самим по пробывать и убедиться!!!
Всем Удачи--->